Sanal Rollform

Profile şekil verme işleminde SEA (Sonlu Eleman Analizi) simülasyonu yardımıyla tasarımcı rollform makinasında ilerleyen ve son istasyonu terk eden profilde meydana gelen gerilme ve burulma hakkında çok hassas bilgilere ulaşabilir. Ayrıca, tasarlanan makaralar ile şekil verilen profilin şekli de hesaplanarak belirlenebilir. Tasarımcının, SEA sonuçlarından, bir SEA uzmanı olmadan faydalanabilmesini sağlamak için PROFIL yazılımı ABAQUS firması tarafından hazırlanan lider SEA sistemi olan ABAQUS/Explicit arayüzüne sahiptir.

SEA sistemi aşırılıkları hesaplar ve genellikle ince levhalarda çok sık meydana gelen buruşma etkilerini dikkate alır. Aşırılıkların olmadığı hesaplama yönteminde, kırılmaların önlenebilmesi için işlem düzensizleştiğinde özel önlemlerin alınması gereklidir.

Simülasyonun sonucu olarak, tasarımcı son istasyonu terk eden profilin şeklini elde eder. Bu çizim tasarlanan şekil ile karşılaştırılır. Eğer toleransların dışına çıkılmışsa, tasarımcı belirli zaman aralıklarında tarama yaparak hatanın başladığı yeri tespit edebilir.